نمونه هایی از اهداف SMART
SMART در اهداف هوشمند یک جمع بندی مختصر است که به مردم کمک می کند نکات مهمی را که باعث تعیین اهداف شخصی می شود به یاد بیاورند. SMART مخفف کلمات Specific، Measurable، Attainable، Realistic، and Time-bound است.
اینها همه م componentsلفه های اساسی تعیین هدف هستند که شما را در رسیدن به اهدافی که برای خود تعیین می کنید انگیزه می دهند. بیایید همین حالا در مورد این دستورالعمل های تعیین هدف بحث کنیم.
خاص اول ، اینجا شما می خواهید هدف خود را تا آنجا که ممکن است مشخص کنید. شما می خواهید مطمئن شوید که هدف شما دقیق است و دقیقاً آنچه را که می خواهید توصیف می کند.
به عنوان مثال ، اگر هدفی برای مالکیت خانه خود تعیین کرده اید ، در این مورد خاص باشید. فقط نگو من می خواهم صاحب خانه شوم. توصیف کنید که چه نوع خانه ای می خواهید. چقدر بزرگ خواهد بود ، چند اتاق خواب خواهد داشت ، آیا شما خانه ای حیاط دار می خواهید یا خیر ، و می خواهید خانه جدید شما در کجا واقع شود؟ به این سوال چه کسی ، چه چیزی ، چه زمانی ، کجا ، کدام یک و چگونه پاسخ دهید. هرچه هدف مشخص تر باشد ، هدف واضح تری برای خود تعیین می کنید.
قابل اندازه گیری دوم ، هنگام تعیین اهداف ، اطمینان حاصل کنید که اهدافی را تعیین می کنید که پیشرفت آنها را بتوانید اندازه بگیرید. بین اینکه می خواهم وزن کم کنم و می خواهم 30 پوند وزن کم کنم تفاوت وجود دارد. وقتی می گویید ، من می خواهم 30 پوند وزن کم کنم ، می توانی آن را اندازه گیری کنی. با کاهش وزن از 30 پوند ، به 25 ، به 20 و غیره می توانید پیشرفت خود را مشاهده کنید. این به شما کمک می کند تا ثمرات زایمان خود را ببینید و به شما انگیزه می دهد که به جلو حرکت کنید.
حال اگر شما فقط بگویید که می خواهم وزن کم کنم ، خوب ، از دست دادن حتی یک پوند می تواند شما را در رسیدن به هدف خود قرار دهد ، بنابراین برای ادامه انگیزه حفظ نمی شوید.
قابل دستیابی سوم ، شما می خواهید هدفی را تعیین کنید که قابل دستیابی باشد. با توجه به محدودیت های فعلی ، مانند برنامه ، میزان کار و دانش خود ، آیا اعتقاد دارید می توانید به هدفی که تعیین کرده اید برسید؟ اگر اینگونه نیست ، پس هدفی متفاوت را تعیین کنید ، هدفی که در لحظه فعلی برای شما امکان پذیر باشد. با تعیین اهداف غیرقابل دستیابی ، این تنها احساس ناکامی در عدم تحقق هدفی را که برای خود تعیین کرده اید احساس ادامه مطالب می کند.
واقع بین. در مرحله بعدی ، و این مطابق با دستیابی است ، اهدافی را تعیین کنید که واقع بینانه باشند. اگر 40 پوند اضافه وزن دارید و سالهاست که ورزش نکرده اید ، اجرای یک مسابقه سه گانه با 2 ماه آموزش بسیار غیر واقعی خواهد بود. بنابراین هدفی را تعیین کنید که شانس واقعی رسیدن به آن را دارید. در غیر این صورت انجام این کار باعث می شود قبل از شروع کار شما شکست بخورید.
زمان محدود. آخرین و مهمترین ، همه اهداف هوشمند باید محدود به زمان باشند. به این معنی که شما باید یک ضرب الاجل داشته باشید یا باید یک تاریخ مشخص کنید که در آن هدف را به پایان برسانید. تعیین یک ضرب الاجل ، جدیت هدف را در ذهن شما تقویت می کند. این انگیزه شما را برای اقدام ایجاد می کند. وقتی خط زمانی تعیین نکنید ، هیچ فشار داخلی برای رسیدن به هدف وجود ندارد ، بنابراین با کمال میل ، اجازه می دهید گل در مشعل عقب بنشیند.
بنابراین اطمینان حاصل کنید که برای زمانی که می خواهید هدف را به پایان برسانید ، یک تاریخ مشخص کنید. با این کار ، من تضمین می کنم که انگیزه خود را برای اقدام زودتر روی هدف خواهید یافت.
خوب ، این دستورالعمل های تعیین هدف برای تعیین اهداف SMART است. شما می خواهید آنها را خاص ، قابل اندازه گیری ، قابل دستیابی ، واقع گرایانه و دارای زمان مشخص کنید.

توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.