Rosbank_ تحول دیجیتال سریع در حین قرنطینه
مصاحبه با رئیس محصولات وام و دیجیتال ، Rosbank ، گروه Societe Generale
کنستانتین فلوکوف: نقش شما در Rosbank چیست و چه چیزی بانک را از سایر موسسات مالی در روسیه متمایز می کند؟
IGOR DMITRIEV: من رئیس محصولات ، بازاریابی و تجارت دیجیتال در خط تجارت اکوسیستم رهن و املاک و مستغلات در Rosbank ، گروه Societe Generale هستم. من مسئول راه اندازی و مدیریت محصولات ، ساخت بستر دیجیتال ، مدیریت برنامه ، بازاریابی و تملک دیجیتال ، توسعه کانال های B2C و B2B دیجیتال هستم.
بانک ما یک رهبر تجارت دیجیتال در رهن در روسیه است. ما اولین بانکی بودیم که پیش تأیید را از طریق یک کانال وب (در وب سایت خود) ، پیش تأیید از طریق ربات چت (در فیس بوک و همچنین VK ، که شبکه اجتماعی محلی محبوب روسیه است) و یک ملک را راه اندازی کردیم. پایگاه داده با هوش مصنوعی. اگر درمورد رویکرد کلی خود صحبت کنیم – چندین مسیر برای دریافت وام خود به مشتریان ارائه می دهیم: در وب سایت ، از طریق ربات های چت ، تأیید از طریق تلفن و در شرکای خود (وب ، IOS و برنامه های اندروید).
ما می فهمیم که موقعیت قدرتمند بازار در خط مقدم همکاری با مشتریان و شرکا بدون فرآیندهای اعتباری و اداری مدرن غیرممکن است. اولویت اصلی ما کاهش هزینه های عملیاتی است ، به طوری که ما قادر به ارائه قیمت بهتر برای مشتریان و سودآوری بهتر تجارت خود هستیم. ما برنامه گسترده ای از اتوماسیون داخلی را راه اندازی کردیم: هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ، ربات سازی ، شناسایی اسناد ، یک فرآیند گام به گام برای دفاتر شعبه ، اتوماسیون فرآیند تجارت
در کنار توسعه محصولات رهنی کلاسیک ، ما در حال توسعه یک اکوسیستم و محصولات بسته نرم افزاری برای مشتریان و شرکای خود هستیم.
فلوکوف: وضعیت رقابتی موسسات مالی در روسیه چگونه است؟ روسیه چگونه از نظر توسعه فناوری اطلاعات با سایر شرکت های غربی مقایسه می کند و آیا عضویت در گروه Societe Generale مزیت هایی برای بانک دارد؟
DMITRIEV: وقتی 6 سال پیش پیشنهادات بانک های روسی را تجزیه و تحلیل کردم ، یک راه حل دیجیتالی معمولی در بازار ما عملکرد و طراحی ضعیفی داشت. طی چند سال گذشته ، اوضاع تغییر کرده است. اکنون بازار بانکی روسیه یکی از مدرن ترین بازارها است. با این حال ، اگر در مورد جالب ترین بازار که تحولات جدید در آن اتفاق می افتد صحبت کنیم – من به منطقه آسیا و اقیانوسیه (APAC) نگاه می کنم.
بدیهی است که عضویت در گروه در سراسر جهان به Rosbank امکان استفاده از مزایای زیادی گوگل ادوردز را می دهد. به عنوان مثال ، ما می توانیم تجارب تجاری ، طراحی و تخصص خود را در سطح جهانی به اشتراک بگذاریم.
فلوکوف: از نظر تاریخی ، Rosbank چگونه مدیریت بخش IT خود را انجام داد؟ اقدامات IT آن چگونه بود ، از چه طریقی وظایف IT خود را برون سپاری می کرد؟
DMITRIEV: اگر در مورد خط تجارت وام خود صحبت کنیم ، نه تنها از نظر رویکردهای پروژه (Agile ، Scrum ، LeSS ، Waterfall) بلکه از نظر مدیریت تیم نیز سابقه طولانی در تکامل داریم. هفت سال پیش ، ما فقط 8 توسعه دهنده داخلی داشتیم و یک تیم خارج از سازمان با حدود 10 توسعه دهنده و تحلیلگر داشتیم. در حال حاضر ، تیم ما متشکل از حدود 80 تحلیلگر داخلی دیجیتال ، مدیران محصول ، تحلیلگران سیستم و توسعه دهندگان و 30 توسعه دهنده و تحلیلگران سیستم در یک مدل outstaff و حدود 5 تیم با یک مدل برون سپاری است. ما برای استفاده از تخصص داخلی ، با استفاده از یک ارائه دهنده خارجی برای مدیریت بخش انعطاف پذیر تیم خود ، انتخاب کرده ایم و چنین تیم “ترکیبی” کاملاً موفق به نظر می رسد. خوشبختانه برای ما شریک اصلی ما در زمینه راه حلهای مقدماتی ، یک شرکت فناوری اطلاعات CMD-soft ، هدف ما را از داشتن تخصص داخلی بیشتر بخوانید درک کرد و به عنوان یک شریک خوب ، روش خود را برای مطابقت بهتر با نیازهای ما تطبیق داد.
FELUKOV: آیا می توانید در مورد همکاری Rosbank با یک شرکت IT CMD-soft بیشتر به خوانندگان بگویید؟
DMITRIEV: همکاری ما با CMD-soft بیش از 10 سال ادامه دارد. در طول دوره رشد سریع برنامه دیجیتال ، ما چند مسئله داشتیم: سرعت افزایش CMD-soft به منابع تخصیص یافته خود آهسته بود ، و در سازماندهی توسعه مشترک مشکلی وجود داشت. با این حال ، همه مسائل حل شد و برای 3 سال گذشته ما یک رابطه بسیار موثر داریم.
من فکر می کنم موفقیت همکاری موثر نتیجه تلاش هر دو طرف است. CMD-soft نیازهای مدیریت مشاغل و پروژه های ما را درک می کند و قادر است راه حل های پیچیده ای را برای توسعه بستر دیجیتال ما به ما ارائه دهد: جذب نیرو از متخصصان ، بیشتر توسعه امور خارجی و مشاوره فنی. در کنار ما ، ما جزئیات مدیریت منابع شریک زندگی خود را یاد گرفته ایم و درک کرده ایم که اگر نیازهای منابع خود را با رویکرد طولانی مدت برنامه ریزی کنیم ، قادر به دریافت قیمت ارزان تری هستیم. صادقانه خواهم گفت که CMD-soft یک شریک انعطاف پذیر است ، و رویکرد آن برنده-برد در تجارت است. یک جمله مشهور در صنعت IT وجود دارد: “ما این کار را نخواهیم کرد ، زیرا در شرایط فنی لحاظ نشده است” ، و من هرگز آن را از زبان مدیران CMD-soft نشنیده ام. در عوض ، آنچه می شنوم این است: “این در TR گنجانده نشده است ، اما بیایید رویکردی برای انجام آن پیدا کنیم”. من فکر می کنم داشتن یک شریک با ارزش های مشترک بسیار مهم است.
فلوکوف: وقتی دولت در مارس 2020 به قرنطینه احتیاج داشت و به طور موثری همه مکان های خرده فروشی را تعطیل کرد ، آیا این احساس خطر برای تجارت بانک بود؟
DMITRIEV: بله ، این احساس تهدید بود. به خصوص برای تجارت وام مسکن ، زیرا قبل از تعطیلی ، روند عادی تجارت این بوده است که از مشتری بخواهید برای تأیید و امضای قرارداد به دفتر بانک مراجعه کند. در دوره قرنطینه ، بازدید از شعب دشوار شد.
فلوکوف: روزبانک چه استراتژی و اقدامات دیگری را انجام داد تا بتواند خود را در انتهای قرنطینه قرار دهد؟ چگونه بانک خود را برای دنیای پس از قرنطینه آماده کرد؟
DMITRIEV: قرنطینه ما را تحریک کرد تا آنچه را که همیشه می خواستیم انجام دهیم ، اما فکر نمی کردیم تجارت ما به آن بستگی داشته باشد. استراتژی ما این بوده است که مشتری را ایمن نگه داریم و کار را تا حد ممکن از راه دور انجام دهیم. این بدان معنا بود که حتی بیشتر به م digitalلفه دیجیتالی متکی باشید و روشهایی را برای از بین بردن بازدیدهای شعبه به طور کلی فراهم کنید. و این در تمام پیشنهادات محصول ما و در تمام مناطق تحت پوشش ما ، یعنی در سراسر روسیه است.
ما به سرعت یک معامله کاملاً دیجیتالی با شرکای خود (با علامت گذاری الکترونیکی) و معاملات بدون شعبه با بازدید مدیر خود از مشتری انجام دادیم. این کار نیاز به کار شدیدی داشت که تیم IT “ترکیبی” ما توانست آن را جذب کند. و این باعث ادامه کار ما شد. به نظر می رسد که این تلاش سازگاری نه تنها پایه ای برای پاسخگویی ضد بحران تجارت ما بلکه به محرک رشد اقتصادی در آینده تبدیل شده است. به عنوان مثال ، با استفاده از امضاهای الکترونیکی توانستیم وام رهنی خود را برای مشتری در سنگاپور فراهم کنیم.
فلوکوف: چشم انداز روزبانک برای توسعه آینده چیست و فناوری اطلاعات چه نقشی در آن بازی می کند؟
DMITRIEV: من فکر می کنم رقبای اصلی بانک ها شبکه های اجتماعی و سیستم عامل های رسانه های اجتماعی هستند که در حال حاضر در تلاشند محصولات مالی خود را ارائه دهند. من همچنین معتقدم تجمع کنندگان ، که در حال حاضر شرکای بانک ها هستند ، اگر بتوانند از بانک ها به عنوان ارائه دهنده خدمات صرف استفاده کنند ، اولین کسی خواهد بود که بانک ها را در نبرد برای اولین تماس با مشتری پشت سر می گذارد. اما بانک ها از یک مزیت بزرگ – اعتماد طولانی مدت به تخصص مالی خود و ارزش بی ارزش – مهارت های مدیریت پول خود برخوردار هستند. مدیریت پول از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، زیرا به معنای گسترده تر ، مدیریت رفاه و آینده مالی مشتریان بانک ها است. من فکر می کنم که بانک ها می توانند در نبرد برای مشتریان پیروز شوند. اما برای انجام این کار ، بانک ها باید مدل های تجاری خود را تغییر داده و در واقع به شرکت های فناوری اطلاعات با روحیه بانکی و مجموعه ای از ارزش ها تبدیل شوند.

توسط