بهترین روش ها و آداب و معاشرت برای دفع مواد زائد آزمایشگاهی
ضایعات آزمایشگاهی ضایعاتی است که از آزمایشگاههای صنایع مختلف و مراکز آموزشی مانند مدارس و دانشگاهها تولید می شود.
این زباله ها را می توان به دسته های مطالب بیشتر مختلف تقسیم کرد: –
خطرناک؛ – بالینی ؛ – بیولوژیکی ؛ – برق – آزمایشگاه.
بخش قابل توجهی از زباله های جامد آزمایشگاهی احتمالاً از پسماندهای غیر خطرناک تشکیل شده است. مواردی مانند کاغذ ، دستمال کاغذی ، دستکش یکبار مصرف ، بسته بندی ، ظروف پلاستیکی شستشو داده شده ، ظروف شیشه ای شستشو داده شده و بطری های شیمیایی شسته شده (که باید حداقل سه بار شستشو داده شوند و برچسب آنها خراب شود) معمولاً خطرناک تلقی می شوند. زباله اگر حاوی موادی باشد که برای سلامتی انسان یا محیط زیست مضر باشد خطرناک است. زباله های خطرناک نباید در جریان عمومی زباله یا از طریق زهکشی دفع شوند. در عوض باید توسط یک سرویس مدیریت پسماند خطرناک مناسب تفکیک ، تصفیه و دفع شود. این مسئولیت همه کارگران آزمایشگاه است که از دفع ایمن و صحیح تمام مواد زائد آزمایشگاهی تولید شده در طول کار خود اطمینان حاصل کنند. دفع نادرست و غیرمسئولانه زباله های شیمیایی در زهکش ها ، در سطل های معمولی یا در جو توسط قانون ممنوع است و می تواند عواقب شدیدی را برای سلامت انسان و محیط زیست به دنبال در اینجا بیشتر بخوانید داشته باشد.
بهترین روش ها برای کاهش ضایعات آزمایشگاه
قبل از اینکه به چگونگی دفع مواد زائد شیمیایی فکر کنید ، باید سعی کنید روشهای داخلی آزمایشگاه را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید آیا روشهایی برای کاهش میزان زباله تولید شده وجود دارد. برای انجام این کار ، می توانید مراحل خرید را بررسی کنید. به عنوان مثال ، شما فقط می توانید آنچه را که لازم است خریداری کنید و هدر رفت ناشی از انقضا را کاهش دهید. همچنین می توانید یک منبع قابل اطمینان پیدا کنید که مقادیر کمی مواد شیمیایی را در مدت کوتاهی تحویل دهد. روش خوب دیگر برای کاهش ضایعات در نظر گرفتن یک برنامه خرید متمرکز برای استفاده از قیمت گذاری عمده است. علاوه بر همه اینها ، تفکیک زباله به جریان های مختلف برای تصفیه ، استفاده مجدد یا دفع ممکن است مفید باشد.
بهترین روش ها برای استفاده مجدد از زباله های آزمایشگاه شما
استفاده مجدد از چیزی غالباً بهترین روش برای کاهش ضایعات است و این را می توان برای پسماندهای آزمایشگاهی نیز به کار برد. سعی کنید فعالیت های بازیابی را در حین آزمایشات در خود بگنجانید یا به فکر یک معاوضه مواد شیمیایی با سایر موسسات در منطقه خود باشید ، که ممکن است بتوانند از محصولات شیمیایی باقی مانده شما استفاده کنند. اگر استفاده مجدد یک گزینه نیست ، همه زباله ها باید براساس ناسازگاری های شیمیایی تفکیک شوند. زباله های خطرناک و غیر خطرناک نباید با هم مخلوط شوند. همین مسئله در مورد زباله های آلی و غیرآلی نیز وجود دارد. زباله های متشکل از همان نوع مواد را می توان تفکیک کرد و جریان های زباله ای که قابلیت بازیافت دارند باید جداگانه ذخیره شوند.
بهترین روشها برای بازیافت زباله های آزمایشگاهی
پسماندهای آزمایشگاهی عمومی که آلوده هستند یا ممکن است آلوده شوند باید قبل از بازیافت ایمن شوند (با استفاده از یک روش مناسب).

* کلیه پسماندها باید براساس ناسازگاری شیمیایی تفکیک شوند. زباله های خطرناک در مقابل مواد غیر خطرناک ، مواد زائد آلی و غیر آلی.

* با قرار دادن برچسب روی سطل آشغال ، اطمینان حاصل کنید که سطل زباله به وضوح برچسب خورده است ، اطمینان حاصل کنید که مواد زائد خطرناک مانند مواد شیمیایی در سطل زباله قرار نمی گیرند.

* سطل های جمع آوری مواد خطرناک باید در آزمایشگاه قرار داده شود. اینها باید مرتبا تخلیه و توسط کارگران آزمایشگاه مراقبت شوند.

* در صورت مناسب و بی خطر ، ظروفی (به عنوان مثال قوطی ، بطری) که قبلاً حاوی مواد شیمیایی یا مواد خطرناک دیگری بودند ، باید شسته شوند و برای دفع ایمن شوند. در این موارد ، لازم است که نشان دهید با پاک کردن یا برچسب زدن برچسب محتویات ، ظرف ایمن شده است.

* مواد قابل بازیافت تمیز که مشخص شده است غیر خطرناک هستند باید با استفاده از سطل های مناسب بازیافت شوند.

* جریان های زائد قابل بازیافت باید جداگانه ذخیره شوند ، یعنی فلزات قابل بازیافت یا حلال ها.
نحوه دفع مواد زائد آزمایشگاه
بسته بندی ، برچسب گذاری و نگهداری سه شرط دفع مواد زائد شیمیایی است.

* ضایعات آزمایشگاه بسته بندی باید در ظروف سازگار با مواد شیمیایی ذخیره شده ذخیره شود ، که فقط باید تا 75 درصد ظرفیت را پر کند تا بتواند بخار را گسترش دهد و نشت احتمالی ناشی از جابجایی ظروف بیش از حد را کاهش دهد. مواد زائد شیمیایی نباید در ظروفی بسته بندی شوند که سایر خطرات موجود را به اشتباه شناسایی کنند. ظروف شیشه ای به طور سنتی بیشترین مقاومت را در برابر عملکرد شیمیایی داشته اند ، اما می توانند به راحتی بشکنند. ظروف فلزی مقاوم تر از شیشه هستند ، اما اغلب توسط محتوای آنها خورده می شوند. ظروف پلاستیکی مختلف مقاوم در برابر مواد شیمیایی در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای ظروف شیشه ای یا فلزی هستند. قوطی های ایمنی ، فلزی یا پلاستیکی باید برای نگهداری حلال های قابل اشتعال در نظر گرفته شوند. مواد ناسازگار هرگز نباید در یک ظرف واحد مخلوط شوند. از قوطی های ایمنی حلال باید برای جمع آوری و ذخیره موقت حجم زیاد (10-20 لیتر) حلال های زباله آلی قابل اشتعال استفاده شود. رسوبات ، جامدات یا سایر مواد زائد غیر سیال نباید در قوطی های ایمنی مخلوط شوند. ظروف شیشه ای آزمایشگاهی برای بازیافت مناسب نیست ، زیرا نقطه ذوب آن از شیشه معمولی بالاتر است. ظروف شیشه ای شکسته باید در ظروف ضد پنچری جمع آوری شده و توسط کادر فنی در ظروف بزرگ دفع شوند. زباله های بیولوژیکی مانند صفحات آگار ، زباله های حاصل از تشریحات و غیره باید جدا شده و جمع آوری شوند. در صورت لزوم ، این می تواند اتوکلاو شود.

* برچسب زدن برچسب زدن بر روی تمام ظروف با نام گروه از گروه زباله های شیمیایی و لیست مختصری از محتویات که باید کارکنان آزمایشگاه آگاه را قادر به ارزیابی خطر کند ، ضروری است. هنگامی که مواد زائد سازگار در یک ظرف مشترک جمع آوری می شود ، توصیه می شود لیستی از اجزای سازنده را برای کمک به تصمیمات بعدی دفع نگهداری کنید. تمام زباله ها باید به طور مناسب بسته بندی شوند و برچسب گذاری آن باید واضح و دائمی باشد. وسایل تیز مانند سرنگ و تیغه های جراحی باید در ظروفی با عنوان “تیز” جمع شود.

* ذخیره سازی هنگام ذخیره مواد زائد شیمیایی ، ظروف باید از وضعیت مطلوبی برخوردار باشند و باید بسته بمانند مگر اینکه مواد زائد اضافه شوند. زباله های خطرناک باید قبل از خارج شدن از آزمایشگاه با خیال راحت ذخیره شوند و اجازه جمع شدن ندارند. تفکیک مواد زائد خطرناک ناسازگار مانند اسیدها و بازها ضروری است. تمام پسماندهای مایع باید در ظروف ضد نشت با پیچ یا درب محکم دیگر نگهداری شوند. در صورت لزوم ، مواد زائد را به ظرفی که می تواند به طور ایمن بسته شود انتقال دهید. مهار ثانویه باید در محل باشد تا نشت و نشت از ظرف اولیه گرفته شود.
All Waste Matters خدمات تخصصی دفع زباله های آزمایشگاهی را به مشتریان گسترده در سراسر انگلستان ارائه می دهد. ما می توانیم خدمات دفع و جمع آوری زباله های آزمایشگاهی متناسب با مواد شیمیایی ناخواسته را به مدارس ، کالج ها و دانشگاه ها ارائه دهیم که آرامش کامل روانی داشته باشند و اطمینان حاصل کنند که پسماندهای آزمایشگاهی با رعایت و رعایت بیش از همه دستورالعمل های توصیه شده ، درمان می شوند.

توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.