برد مدار کامپیوتر و ماشین های سریع حرکت می کنند. دستی که چیپست CPU را در دست دارد.

Jae Young Ju/iStock از طریق Getty Images

Jae Young Ju/iStock از طریق Getty Images
شرکت یونایتد میکروالکترونیک ( UMC ) در دوره مارس تا آوریل سال گذشته در بدترین بحران عرضه نیمه هادی ها، زمانی که توانست از مشتریان خود که عمدتاً از خودروسازان تشکیل شده بودند، پیش پرداخت دریافت کند، در کانون توجه قرار گرفت. این چیزی بود که قبلاً سابقه نداشت.
در نتیجه، وجه نقد حاصل از عملیات در پایان سه ماهه دوم سال 2021 به بالای 800 میلیون دلار رسید، همانطور که در نمودار نارنجی زیر نشان داده شده است، در حالی که درآمدها در سه ماهه سوم با تداوم تحویل قطعات توسط شرکت تایوانی به مشتریان، به شدت افزایش یافته است.

چارت سازمانی
داده ها توسط YCharts

اکنون، علاوه بر بازی‌های خودرویی، این شرکت همچنین تقاضای تراشه‌های قوی را در بخش‌های محاسباتی، مصرف‌کننده و ارتباطات با محموله‌های ویفر 12 اینچی بالاتر در سه ماهه سوم سال 2021 تجربه کرده است. همچنین از ترکیب محصولات پیشرفته‌ای بهره برده است که به افزایش در میانگین قیمت فروش یا ASP. در نتیجه، حاشیه های ناخالص و درآمد عملیاتی، افزایش جمعیت، به اوج خود رسید در درآمد ضرب و شتم .
اکنون، با توجه به برنامه ریزی درآمدهای سه ماهه چهارم برای 25 ژانویه، هدف من از این پایان نامه ارائه اطلاعات اولیه در مورد انتظارات از نظر فروش در محیطی است که مشخصه آن تنگناهای زنجیره تامین و تورم است زیرا کارخانه های UMC در سراسر آسیا واقع شده اند. .
من ابتدا بازده سرمایه را تحلیل می‌کنم، منطقه‌ای که ریخته‌گری‌های کوچک‌تر در گذشته نسبت به کارخانه‌های بزرگ‌تر در مضیقه بودند.
اول، روشی که UMC توانست سرمایه‌گذاری‌های اضافی را برای واحد تولید فرآیند 28 نانومتری خود تأمین کند، شایسته توجه بیشتر است. در حالی که شرکت غول پیکر نیمه هادی تایوان ( TSM ) با ارزش بازار 613.4 میلیارد دلاری باید عمدتاً از منابع مالی خود استفاده کند یا از بانک ها پول دریافت کند و حتی به یارانه های دولتی برای ساخت کارخانه آمریکایی خود، نسبتاً کوچک UMC (با ارزش بازار 28.3 میلیارد دلاری) توانست از خودروسازان پیش پرداخت دریافت کند، که همچنین به این معنی بود که نه تنها از سفارشات تضمین شده، بلکه از قیمت گذاری بهتر نیز بهره می برد.
در این مرحله، یک معیار کلیدی بازده سرمایه سرمایه گذاری شده یا ROIC است. این بیشتر یک نسبت سودآوری است، اما با این مزیت اضافه که همچنین نشان می دهد که آیا یک شرکت دارای خندق است یا خیر، که نشان دهنده موقعیت رقابتی قوی است. ROIC UMC، در حالی که کمتر از TSMC است، همانطور که در نمودار بنفش نشان داده شده است، به سرعت در حال رشد است، به این معنی که در استفاده از سرمایه کارآمدتر می شود.

چارت سازمانی
داده ها توسط YCharts

از سوی دیگر، این تصویر پیچیده‌تر برای TSMC است که به نظر می‌رسد پس از رسیدن به بازده بالای 20 درصد در اواسط سال 2020، در افزایش کارایی سرمایه سرمایه‌گذاری شده با مشکل مواجه است. بنابراین، در حالی که ممکن است از نظر حجم تولید تراشه از TSMC یا حتی Samsung Electronics ( OTC:SSNLF ) بسیار عقب تر باشد، UMC شواهدی را ارائه می دهد که نشان می دهد افزایش کارایی در حین کار در مقیاس کوچکتر امکان پذیر است.
علاوه بر این، این توانایی برای ارائه بازده سرمایه بهتر در طول زمان بسیار مهم است زیرا این شرکت تنها در سال 2021 2.3 میلیارد دلار در CapEx سرمایه گذاری کرد یا حدود 0.37 برابر کل فروش آن که به 6.297 میلیارد دلار در سال 2020 رسید. سرمایه گذاری بزرگ نسبت به فروش، و من با بررسی درآمدهای سال 2021 ارزیابی می کنم که آیا این سرمایه گذاری سازنده بوده است.
با نگاهی به درآمد فروش ماهانه، که در وب سایت شرکت منتشر شد، این درآمد برای دسامبر 2021 20.28 میلیارد NT دلار بود یا 32.65 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل. این افزایش کمتر از ماه نوامبر بود که 33.52 درصد افزایش داشت، اما همانطور که در جدول زیر با رنگ زرد مشخص شده است، فروش همچنان به صورت فصلی پیشرفت کرد. بنابراین، طبق محاسبه من، فروش برای Q4 59.1 دلار NT بود.

همه ارقام در NTD.

فروش خالص ماهانه، سه ماهه و سالانه

وب سایت شرکت UMC

فروش خالص ماهانه، سه ماهه و سالانه
وب سایت شرکت UMC
در مقایسه با صنعت، طبق داده های ماهانه منتشر شده توسط انجمن صنعت نیمه هادی (SIA)، فروش تراشه های جهانی در ماه نوامبر 23.5 درصد بر اساس سال به سال افزایش یافته است که به 1.5 درصد ماهانه (از ماه به ماه) تبدیل می شود. اکتبر تا نوامبر) افزایش می یابد. این به ترتیب کمتر از 33.5 درصد سالانه UMC و 2.6 درصد مادرانه است، که نشان می دهد اپراتور کوچک ریخته گری تایوانی با سرعت بیشتری نسبت به صنعت رشد می کند.
با گسترش مقایسه به طور خاص با TSMC، در حالی که افزایش فروش تراشه های اکتبر تا نوامبر و نوامبر تا دسامبر به ترتیب به 10.2% و 4.8% بیشتر از UMC بود، بازی کوچکتر تایوانی همچنان توانست رشد کلی بهتری را برای سال 2021 ارائه دهد. مجموع فروش آن در سال 2021 نسبت به سال 2020 با 20.47 درصد بهتر از TSM 18.5 درصد بود .
در حالی که این ممکن است از نظر ارقام مطلق معنی زیادی نداشته باشد زیرا کل فروش TSM در سال گذشته با 1.59 تریلیون NT دلار 7.45 برابر 213 میلیارد دلار NT دلار کوچکتر آن است، اما برای اهداف ارزیابی که رشد درآمد یک معیار کلیدی است، منطقی است.
اول، برای شفاف سازی، ارقام رشد درآمد سالانه ارائه شده در جدول زیر مربوط به سال 2020 است و در آن زمان، UMC نرخ رشد کمتری را نشان داد. با این حال، همه چیز اکنون معکوس شده است و برای سال 2021، UMC با سرعت بیشتری رشد کرده است، نزدیک به دو درصد.

با TSMC مقایسه کنید

مقایسه معیارها با همتایان

به دنبال آلفا

مقایسه معیارها با همتایان
به دنبال آلفا
در نتیجه، این بدان معناست که ارزش‌گذاری‌های UMC در نسبت قیمت انتهایی به فروش 3.81 برابر نیز باید تعدیل شوند. بنابراین، با توجه به اینکه بازار در حال حاضر برای سهام های فناوری نوسان دارد (در چارچوب چرخش از رشد به ارزش)، با تعدیل 5 برابر متوسط، بر اساس قیمت فعلی سهم 10.88 دلار، برآوردی بین 14.5-15 دلار به دست آوردم.
قیمت سهم هدف = 5/3.81 x 10.88 = 14.27 دلار.
با بازگشت به بازده سرمایه سرمایه گذاری شده، همچنین طبق گفته مدیران باید به روند صعودی خود ادامه دهد، انتظار می رود که محموله ویفر همراه با ASP (به دلار آمریکا) در سال 2022 افزایش یابد در حالی که نرخ بهره برداری از ظرفیت (استفاده از قابلیت تولید ریخته گری) پیش بینی می شود. 100 درصد باشد. در همان زمان، تقاضا در حال افزایش است و این شرکت توانست مواد اولیه بالاتر (ویفر خام) و هزینه نیروی کار را از طریق بهبود راندمان تولید جبران کند.
با اتخاذ برخی احتیاط ها، این شرکت همچنین با کمبود قطعات مواجه شد، اما این موارد بر تولید تأثیری نداشته است. همچنین سطح موجودی انبار تا پایان سه ماهه سوم به 831.3 میلیون دلار یا 23 میلیارد NT دلار رسیده است که یک رکورد محسوب می شود. تا زمانی که تقاضا همچنان قوی باشد، این نباید مشکلی ایجاد کند. برای این منظور، UMC متنوع است و حدود 65 درصد از درآمد آن از منطقه آسیا و اقیانوسیه در سه ماهه سوم، 22 درصد از آمریکای شمالی و 15 درصد باقیمانده از اروپا و ژاپن حاصل می شود. من همچنین دریافتم که موجودی به عنوان درصدی از کل دارایی ها 5.40٪ است. این نشان می‌دهد که شرکت درصد نسبتاً کمی از دارایی‌های خود را در موجودی‌های انبار بسته است.
در نهایت، UMC از نظر درآمد عمدتاً در سایه TSMC فعالیت می‌کند، در حالی که به سرعت کارایی استفاده از سرمایه را افزایش می‌دهد. این نه تنها مترادف با سودآوری بهتر است، بلکه معیار مفیدی است که توسط سازمان‌های مالی برای تخصیص سرمایه در بخش‌هایی که CapEx بسیار بالا است، استفاده می‌شود. UMC همچنین سود سهام بیشتری نسبت به همتای غول خود پرداخت می کند و نقدینگی موجود در پایان سه ماهه سوم پس از پرداخت به سهامداران، 113 میلیارد NT دلار (حدود 4 میلیارد دلار) بود.
این مقاله توسط
افشا: من/ما هیچ سهام، اختیار یا موقعیت مشتقه مشابهی در هیچ یک از شرکت‌های ذکر شده نداریم و هیچ برنامه‌ای برای شروع چنین موقعیت‌هایی در 72 ساعت آینده نداریم. این مقاله را خودم نوشتم و نظرات خودم را بیان می کند. من برای آن غرامت دریافت نمی کنم (غیر از جستجوی آلفا). من با هیچ شرکتی که سهام آن در این مقاله ذکر شده است رابطه تجاری ندارم.
افشای اضافی: این یک پایان نامه سرمایه گذاری است و برای اهداف اطلاعاتی در نظر گرفته شده است. از سرمایه گذاران تقاضا می شود قبل از سرمایه گذاری تحقیقات بیشتری انجام دهند. این مقاله با کمک Bhoshan Woodun ویرایش شده است.

source

توسط خبرساز