دفتر مرکزی علی بابا

maybefalse/iStock منتشر نشده از طریق Getty Images

maybefalse/iStock منتشر نشده از طریق Getty Images
به نظر می رسد سال 2022 شروع قدرتمند جدیدی برای سهام علی بابا (NYSE: BABA ) بوده است. BABA در سال جاری بیش از 10 درصد رشد داشته است، در حالی که بازار گسترده‌تر همچنان از بادهای مخالف فزاینده کلان، از شیوع جدیدترین نوع Omicron گرفته تا پیش‌بینی برای تشدید سیاست‌های پولی تهاجمی توسط فدرال رزرو برای مقابله با تورم فراری، ادامه دارد. این سهام همچنین از سیاست پولی تسهیل چین سود برده است، که به عنوان یک واگرایی فاحش با دیگر اقتصادهای بزرگ جهانی مانند ایالات متحده است، که در حال حاضر در حال خروج از محرک های دوران همه گیری به نفع سیاست های پولی سخت تر است.
با این حال، عقب نشینی مشاهده شده در این هفته در میان گزارش های تحقیقات ایالات متحده در مورد تجارت ابری BABA در ایالات متحده، بر حساسیت سهام نسبت به عدم قطعیت های نظارتی هنوز تاکید دارد. و پکن همچنین به اتخاذ نگرش تهاجمی نسبت به مهار قدرت و ثروت تثبیت شده در بخش فناوری و اینترنت ادامه داده است، که نشان می دهد سرکوب گسترده نظارتی که سال گذشته آغاز شد هنوز به پایان نرسیده است.
علیرغم اجماع عقیده مبنی بر اینکه BABA با توجه به محیط با رشد بالایی که کسب و کار آن در آن فعالیت می کند کمتر از ارزش گذاری شده است، خطرات نظارتی فزاینده همچنان برای سهام چینی فهرست شده در ایالات متحده بیش از حد است و BABA نیز از این قاعده مستثنی نیست. سهام از زمان هجوم سرکوب نظارتی پکن در سال گذشته که باعث شد محرک کلیدی تز صعودی BABA، یعنی رشد، عقب‌نشینی کند، نسبت به هر تغییری در محیط عملیاتی خود بسیار حساس است. هر حرکت صعودی هنوز چسبندگی خود را نشان نداده است، و عقب نشینی اخیر در پاسخ به اخبار تحقیقات فعال ایالات متحده نمونه بارز این است که چگونه اعتماد به سهام ظریف باقی می ماند.
در حالی که ممکن است BABA در سطوح قیمت فعلی کمتر از ارزش‌گذاری شده به نظر برسد، به‌ویژه با توجه به کاهش پیش‌بینی‌شده سیاست‌های پولی توسط بانک خلق چین ("PBOC") که برای ارزش‌گذاری‌ها مطلوب است، بی‌دلیل نیست. مازاد رگولاتوری همچنان یک نقطه منفی برجسته است که نمی توان نادیده گرفت، زیرا اعتماد سرمایه گذاران متزلزل باعث افزایش حساسیت سهام نسبت به اخبار مرتبط می شود. ارزش گذاری سرکوب شده BABA در سطوح قیمت فعلی همچنان بر شباهت آن به یک شرط بندی وحشی تاکید می کند، بدون اینکه هیچ بینش مرتبطی در مورد "تنظیمات سیاسی" در حال انجام در پکن و ایالات متحده وجود داشته باشد.
با وجود بازگشت قوی اقتصادی چین در نیمه اول سال 2021، که سایر اقتصادهای بزرگ را تحت الشعاع قرار داد که همچنان از کندی های ناشی از بیماری همه گیر رنج می برند، به دلیل شیوع مجدد کووید و رکود در بخش املاک، فعالیت ها در نیمه دوم به شدت کاهش یافت. اگرچه تولید ناخالص داخلی چین برای کل سال 8.1 درصد رشد کرد که از هدف پکن برای " 6٪ یا بیشتر " فراتر رفت، رشد در سه ماهه آخر سال 2021 به ضعیف ترین سطح از اوایل سال 2020 یعنی 4٪ کاهش یافته است.
ادامه رویکرد کووید-صفر چین تلفات قابل توجهی بر اقتصاد این کشور وارد کرده است، به ویژه با شیوع اخیر نوع Omicron که باعث قرنطینه در سطح شهر به عنوان بخشی از تلاش‌های رو به رشد برای مهار ویروس با نزدیک شدن به بازی‌های المپیک زمستانی فوریه شده است. رشد خرده‌فروشی، معیاری کلیدی برای مصرف، در دسامبر به شدت کاهش یافته و به 1.2 درصد در مقایسه با میانگین حدود 4.5 درصد در دو ماه قبل رسیده است. بدتر شدن بحران بدهی در میان توسعه دهندگان املاک چین همچنین باعث شده است که بخش املاک این کشور که حدود یک چهارم تولید ناخالص داخلی چین را تشکیل می دهد، در سه ماهه سوم 1.6 درصد و در سه ماهه چهارم سال 2021 به میزان 2.9 درصد کاهش یابد، که نشان دهنده "اولین دوره" است. کاهش متوالی سه ماهه از سال 2008. حتی درخواست اخیر پکن از بانک‌ها برای « تقویت وام‌های املاک » به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای معکوس کردن شرایط سخت بخش املاک پس از سال‌ها سرکوب نظارتی علیه «گسترش ناشی از بدهی» کمک چندانی به مهار رکود نکرد.
کندترین رشد حجم معاملات ثبت شده در طول جشنواره خرید ماه مجرد در ماه نوامبر در تاریخ BABA، گواهی بر وضعیت اقتصادی وخیم این کشور در حال حاضر است. اگرچه محدودیت های همه گیر باید تقاضای تجارت الکترونیک را تشویق می کرد، BABA همچنان بار رشد خرده فروشی خاموش در چین را تجربه می کند. همانطور که در پوشش قبلی ما در BABA مورد بحث قرار گرفت، نتایج مالی ضعیف شرکت در طول سه ماهه سپتامبر قبلاً بر تلفات کندی اقتصاد چین در کنار سرکوب‌های نظارتی مداوم تأکید کرده بود – این دومین سه ماهه متوالی بود که فروش شرکت کمتر از برآوردهای اجماع بود. که قبلاً به دنبال شکست سه ماهه ژوئن کاهش یافته بود. با توجه به کندی عملکرد اقتصادی چین در نیمه دوم سال 2021، پیش‌بینی ما اکنون پیش‌بینی می‌کند که درآمدهای سه‌ماهه سوم مالی و سه‌ماهه چهارم مالی به ترتیب 20.3 و 6.3 درصد نسبت به سال قبل افزایش یابد و درآمد کامل سال مالی 2022 را با 21.5 درصد افزایش به RMB افزایش دهد. 871.5 میلیارد (137.5 میلیارد دلار). انتظار می‌رود تأثیرات ناشی از کندی اقتصاد و عدم قطعیت‌های نظارتی جاری در بخش تجارت اصلی داخلی و بخش رسانه دیجیتال و بخش سرگرمی BABA بیشتر باشد، در حالی که انتظار می‌رود تجارت رایانش ابری و پلت‌فرم‌های تجارت بین‌المللی آن تا حدی با رشد قوی جبران شود. انتظار می رود کل درآمدها تا سال مالی 2026 با نرخ رشد مرکب سالانه 12.2 درصد به 1.5 تریلیون یوان (244.5 میلیارد دلار) افزایش یابد.

پیش بینی درآمد علی بابا

پیش بینی درآمد علی بابا

نویسنده

پیش بینی درآمد علی بابا
نویسنده
پکن با درک از دست دادن طولانی شتاب در اقتصاد خود، قول داده است که در سال جاری از طریق کاهش سیاست های پولی ، بازگرداندن رشد و ثبات را در اولویت قرار دهد. علاوه بر کاهش نسبت ذخایر الزامی ("RRR") برای بانک های تجاری به میزان 50 واحد پایه ("bps") به 11.5٪ در دسامبر برای تقویت نقدینگی، بانک مرکزی بانک مرکزی همچنین نرخ های بهره سیاستی اصلی را در روز دوشنبه به امید معکوس کردن نرخ بهره کاهش داد. رکود اقتصادی برای اولین بار از آوریل 2020، PBOC نرخ اولیه وام یک ساله را 10 واحد در ثانیه به 3.7 درصد، نرخ اولیه وام پنج ساله را با 5 واحد در ثانیه به 4.65 درصد و تسهیلات وام میان مدت یک ساله را 10 واحد در ثانیه کاهش داده است. به 2.85 درصد.

نرخ بهره سیاست اصلی PBOC

نرخ بهره سیاست اصلی PBOC

بلومبرگ

نرخ بهره سیاست اصلی PBOC
بلومبرگ
اقتصاددانان در حال حاضر انتظار کاهش بیشتر سیاست پولی در سه ماهه دوم تقویمی را دارند تا از بازگشت تدریجی به ثبات اقتصادی در نیمه دوم سال اطمینان حاصل شود. انتظار می‌رود که RRR به 11% کاهش یابد، در حالی که انتظار می‌رود نرخ اولیه وام یک ساله، نرخ اولیه وام پنج ساله، نرخ تسهیلات وام میان‌مدت و نرخ بازپرداخت هفت روزه هر کدام 10 واحد در ثانیه کاهش یابد. قبل از ژوئیه کاهش آتی نرخ توسط PBOC موهبتی برای ارزش گذاری سهام چینی مانند BABA خواهد بود، زیرا هزینه کلی سرمایه به دست آمده برای رشد تامین مالی را کاهش می دهد. انتظار می‌رود که با افزایش هزینه‌های مالی برای سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی، اقتصاد چین در سال جاری 5.2 درصد رشد کند. بخش عمده ای از توسعه اقتصادی پیش بینی شده ناشی از رشد خرده فروشی خواهد بود که پیش بینی می شود 6.8 درصد در سال 2022 باشد، البته هنوز هم کمتر از سطوح بالای 7 درصدی قبل از همه گیری است. و انتظار می‌رود بازگشت پیش‌بینی‌شده سطوح مصرف قوی، بخشی از قدرت اساسی BABA را در تجارت اصلی داخلی آن بازگرداند، که با افزایش رقابت، که در پیش‌بینی درآمد موردی پایه ما در بالا آمده است، جبران می‌شود.
تعهد PBOC به کاهش سیاست پولی "واگرایی فاحش" با برنامه بازی فدرال رزرو ایالات متحده برای سال است. فدرال رزرو ایالات متحده اخیراً خروج محرک های دوران همه گیر را تسریع کرده است، در حالی که همچنین فوریت فزاینده ای را برای مقابله با تورم فراری با افزایش نرخ ها نشان داده است. این نگرانی‌ها را در مورد فرسایش بالقوه ارزش‌گذاری در سرمایه‌گذاری‌های با رشد بالا برانگیخته است و باعث چرخش اخیر از سهام فناوری به سهام بانکی شده است و Nasdaq 100 را به سمت منطقه اصلاحی سوق داده است . این کاهش نرخ بهره در چین را به یک امتیاز مثبت برای BABA تبدیل می‌کند، برخلاف همتایان آمریکایی آن که در حال حاضر از واکنش‌های بی‌ثباتی به بادهای مخالف فزاینده ماکرو متحمل می‌شوند.
علیرغم تغییر جهت اخیر توجه به رکود املاک چین، سرکوب نظارتی پکن که "صنایع را از تجارت الکترونیک به آموزش و حمل و نقل در سال گذشته ارتقا داد" هنوز بسیار فعال است. با تشدید درخواست‌های دولت چین علیه تثبیت قدرت و ثروت در بخش با رشد سریع، شرکت‌های فناوری بزرگ اقدامات پیشگیرانه در تخلیه سرمایه‌گذاری‌ها انجام داده‌اند. آخرین مورد شامل واگذاری جزئی Tencent (OTCPK:TCEHY / OTCPK:TCTZF ) از شرکت های تابعه خود Sea Ltd. (NYSE: SE ) و JD.com (Nasdaq: JD ) برای پیروی از "فشار پکن برای محدود کردن رفتار ضدرقابتی و باز کردن فضای باز است. اکوسیستم های بسته». بابا شده است فکر مشابه، با سلب بالقوه از 30٪ سهام خود را در محلی رسانه های اجتماعی به Weibo (نزدک: WB ). این به دنبال تصمیم BABA برای خروج از سهم جزئی خود از Mango Excellent Media Co. در سال گذشته در میان فشارهای فزاینده از سوی پکن در مورد نفوذ ناسالم ناشی از رسانه های دیجیتال است. سلسله سرمایه‌گذاری‌های اخیر از فناوری‌های بزرگ چینی بر فشار فروش در این بخش در روزهای پایانی سال 2021 افزوده است، زیرا نشان‌دهنده «تحریر بیشتر در فضای اینترنت کشور در ماه‌های آینده» است که به طور بالقوه منجر به اختلالات عملیاتی طولانی‌تر می‌شود.
علاوه بر تغییرات عملیاتی و سازمانی در حال انجام ناشی از اصلاحات نظارتی پکن، جدیدترین گمانه زنی در مورد قانون جدید چین در مورد نیاز به تأیید نظارتی برای سرمایه گذاری و فعالیت های جمع آوری سرمایه توسط شرکت های بزرگ فناوری با بیش از 100 میلیون کاربر فعال روزانه و 10 میلیارد یوان (1.6 میلیارد دلار) ) در درآمدهای سالانه نیز نوسانات بیشتری را برانگیخته است. در حالی که اداره فضای سایبری چین چنین گزارش هایی را رد کرده است ، ByteDance پیش از حدس و گمان های گفته شده اقدامی پیشگیرانه انجام داده و برنامه هایی را برای کوچک کردن واحد VC و سرمایه گذاری بسیار سودآور خود اعلام کرده است. آخرین توسعه نگرانی را در مورد اینکه آیا BABA از این روش پیروی خواهد کرد یا خیر، تحریک می کند. سرمایه گذاری ها نقش مهمی در توسعه اکوسیستم اینترنتی جامع BABA و موفقیت مرتبط با آن در سال های گذشته داشته است. هرگونه محدودیت و محدودیت در سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند منجر به پیامدهای نامطلوب قابل توجهی، علاوه بر کاهش رشد، برای غول فناوری شود و فشار بیشتری بر چشم‌اندازهای ارزش‌گذاری آن در آینده ایجاد کند.
و «دلایل احتیاط» همچنان باقی است، به ویژه با تکرار وعده چین برای مهار نفوذ فزاینده صنعت فناوری و «ریشه‌کن کردن فساد مرتبط با گسترش بی‌نظم سرمایه» از طریق گزارش رسانه دولتی هفته گذشته. این یک یادآوری واضح است که هجوم نظارتی پکن به صنعت فناوری همچنان "هیچ نشانه ای از رها شدن" را به این زودی نشان نمی دهد. و پیامد آن فشار مداوم بر مضربی های ارزش گذاری BABA است که از طریق نوسانات سهام در سال گذشته نشان داده شده است. BABA در حال حاضر با حدود 14 برابر درآمد آتی خود معامله می شود، که به طور قابل توجهی کمتر از همتایان داخلی خود JD.com و Pinduoduo (Nasdaq: PDD ) است، چه رسد به همتایان آمریکایی خود مانند آمازون ( AMZN ) و Etsy ( ETSY ).
به یاد بیاورید که سال گذشته پس از بزرگترین بازنگری قانونی در تاریخ این بخش، فعالیت‌های بی‌فروشی در سهام‌های edutech چین مشاهده شد که کسب سود در درس‌های خصوصی مرتبط با برنامه‌های درسی اجباری مدارس را ممنوع کرد و کلاس‌ها را در تعطیلات و تعطیلات آخر هفته ممنوع کرد. چند برابر ارزش این بخش بیش از 90 درصد سقوط کرد، در حالی که سهام مرتبط مانند New Oriental Education (NYSE: EDU )، که زمانی یکی از عزیزان بازار بود، هنوز بهبود نیافته اند و به معاملات در پایین ترین سطح خود ادامه می دهند. بر اساس پوشش مداوم ما در BABA، سهام اکنون در سطوحی نزدیک به "بدترین سناریوی مورد انتظار" ما معامله می شود، مشابه آنچه در مورد سهام edutech اتفاق افتاد، اگرچه هنوز واقعاً با مشکل مواجه نشده است. در حالی که ممکن است به نظر برسد که BABA در حال حاضر کمتر ارزش گذاری شده است، عدم قطعیت های فزاینده در محیط نظارتی همچنان یک مازاد بزرگ است. بسیاری از سرمایه گذاران نهادی که سال گذشته به دلیل ابهامات در مورد چشم انداز نظارتی چین از موقعیت خود در سهام خارج شده اند، هنوز بازگشتی نداشته اند، که نشان می دهد این ریسک ها هنوز بسیار واقعی هستند و نباید نادیده گرفته شوند. یادآوری اخیر چین به همه در مورد تلاش‌های مستمرش برای مهار نفوذ اشباع‌شده، این مورد را بیشتر تأیید می‌کند که سرکوب‌های نظارتی بر فناوری‌های بزرگ هنوز به پایان نرسیده است. و این باعث می‌شود که هر موقعیتی که امروز در BABA آغاز شده باشد، به یک شرط بالقوه وحشیانه تبدیل می‌شود که واقعاً می‌تواند به هر دو سمت پیش برود.
خطرات نظارتی ناشی از ایالات متحده نیز برای BABA برجسته شده است. به دنبال ادعاهای مکرر تقلب در شرکت‌های چینی فهرست‌شده عمومی مانند لاکین قهوه و اورینت پیپر ، سرمایه‌گذاران و تنظیم‌کننده‌ها قابلیت اطمینان صورت‌های مالی حسابرسی شده تهیه‌شده در حوزه‌هایی را که هیئت نظارت بر حسابداری شرکت‌های عمومی ("PCAOB") از دسترسی به آن منع شده است، زیر سوال برده‌اند. برای انجام بازرسی ها PCAOB یک کمیته مستقل است که توسط SEC برای نظارت بر ممیزی شرکت های عمومی به منظور اطمینان از صحت اطلاعات مالی افشا شده در پرونده های عمومی و حفاظت از منافع سرمایه گذاران منصوب شده است. سال گذشته، شرکت‌های حسابداری عمومی ثبت‌شده در سرزمین اصلی چین و هنگ‌کنگ، گزارش‌های حسابرسی را برای 191 شرکت سهامی عام با ارزش بازار جهانی 1.9 تریلیون دلار امضا کردند، اما PCAOB نتوانسته است به طور مؤثر به این ممیزی‌ها دسترسی داشته باشد و بازرسی‌های مستقلی را انجام دهد.
"قانون پاسخگویی شرکت های خارجی" ("قانون HFC") در 18 دسامبر 2020 برای مقابله با موانع جاری برای انجام بازرسی های PCAOB در سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ به تصویب رسید. بر اساس قانون HFC، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس که توسط یک شرکت حسابداری عمومی ثبت‌شده حسابرسی می‌شوند و برای سه سال متوالی از سال 2021 مورد بازرسی PCAOB قرار نگرفته‌اند، در معرض خطر حذف از فهرست قرار می‌گیرند. به سرعت یک سال به جلو، و SEC چارچوب نهایی را در مورد نحوه شناسایی شرکت های متخلف و نحوه انجام مراحل مربوط به حذف فهرست تهیه کرده است. امروز، BABA، که توسط PricewaterhouseCoopers Zhong Tian LLP حسابرسی می شود، در لیست دسترسی ممنوع PCAOB باقی مانده است. و این موضوع در ماه‌های اخیر با فشار مضاعف از چشم‌انداز نظارتی نامطمئن چین، فوریت پیدا کرده است. در نتیجه، SEC الزامات افشای شرکت های سهامی عام چین در فهرست ایالات متحده را تشدید کرده است، از جمله اطلاعات مربوط به "درصد سهامی که متعلق به یک نهاد دولتی است، اینکه آیا نهادهای دولتی دارای منافع مالی کنترل کننده هستند یا خیر، و نام هر یک از اعضای این شرکت حزب کمونیست چین که در هیئت مدیره نشسته است». SEC همچنین به طور موقت عرضه اولیه سهام چین در صرافی‌های آمریکایی را تا زمانی که درخواست‌های مربوط به افشای ریسک سختگیرانه مربوط به ساختار VIE ناشران مستقر در چین و همچنین تغییر محیط نظارتی آن برآورده شود، متوقف کرده است.
با در نظر گرفتن خطرات حذف از بورس، BABA شاهد افزایش حجم تبدیل در ADR های خود برای سهام های فهرست شده هنگ کنگ در سال گذشته بوده است. با این حال، در حالی که روند "بازگشت به خانه" می تواند به عنوان یک پوشش عادلانه در برابر خطرات حذف از فهرست برای سرمایه گذاران آمریکایی در BABA در نظر گرفته شود، بورس هنگ کنگ نسبتا یک "بازار کمتر فعال و نقدشونده" با گردش مالی دو برابر کمتر است که باعث می شود BABA معادل آسیایی سهام یک گزینه کمتر جذاب است.
گزارش‌های اخیر از تحقیقات فعالی که توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده بر روی واحد ابری BABA بر سر « نگرانی‌های امنیت ملی » راه‌اندازی شده است، همچنین نشان می‌دهد که چگونه این شرکت همچنان با بررسی‌های نظارتی درگیر است. به طور خاص، واحد ابری BABA در حال حاضر برای چگونگی «ذخیره داده‌های مشتریان و مشتریان آمریکایی، اطلاعات شخصی و مالکیت معنوی» و همچنین دسترسی دولت چین به اطلاعات مذکور در حال بررسی است. سهام از آن زمان تا کنون بیش از 4 درصد عقب نشینی کرده است، سودهای سالیانه را از حدود 16 درصد به پایین تر از 4 درصد کاهش داده است. اگرچه سهم Alibaba Cloud از بازار ایالات متحده به اندازه پیشروی آن در خاک اصلی نیست، تحقیقات در حال انجام ایالات متحده به طور بالقوه می تواند با نیاز به هزینه های عملیاتی اضافی برای اطمینان از انطباق با قوانین جدید، یا حتی کاهش بیشتر سهم بازار جهانی این بخش، به حاشیه های این بخش فشار بیاورد. با ممنوعیت کامل فعالیت های خود در آمریکا. با توجه به اینکه واحد ابری BABA به عنوان یک محرک رشد کلیدی در سال‌های آتی، جبران کند شدن گسترش در تجارت اصلی داخلی و رسانه‌های دیجیتال و بخش‌های سرگرمی، همانطور که در بخش‌های قبلی مورد بحث قرار گرفت، هر گونه جنبه منفی در عملکرد کسب‌وکار بیشتر بر اصول کلی شرکت تأثیر می‌گذارد و سهواً ارزش آن را در طول زمان کاهش دهد.
در حالی که با توجه به تصمیم چین برای افزایش تسهیلات پولی ممکن است سطوح فعلی قیمت‌ها منعکس‌کننده پتانسیل بابا نباشد، که می‌تواند امتیازی برای ارزش سهام باشد در حالی که همتایان آمریکایی آن همچنان از پیامدهای افزایش قریب‌الوقوع نرخ بهره می‌برند، ابهامات در مورد دستورالعمل نظارتی پکن همچنان ادامه دارد. یک خطر منفی بزرگ است که نباید نادیده گرفته شود. BABA همچنان یک کاندیدای آسیب پذیر در برابر تنظیم سیاست مبهم حزب کمونیست است، با بررسی های نظارتی حل نشده مانند تجدید ساختار گروه مورچه و خرابی مداوم اکوسیستم آن که فشار مداوم بر عملکرد سهام اضافه می کند. به این ترتیب، چشم انداز ما در مورد سهام همچنان دارای رتبه بندی است زیرا نوسانات و احتیاط نظارتی همچنان موضوع اصلی BABA است.
این مقاله توسط
افشا: من/ما هیچ سهام، اختیار یا موقعیت مشتقه مشابهی در هیچ یک از شرکت‌های ذکر شده نداریم و هیچ برنامه‌ای برای شروع چنین موقعیت‌هایی در 72 ساعت آینده نداریم. این مقاله را خودم نوشتم و نظرات خودم را بیان می کند. من برای آن غرامت دریافت نمی کنم (غیر از جستجوی آلفا). من با هیچ شرکتی که سهام آن در این مقاله ذکر شده است رابطه تجاری ندارم.

source

توسط خبرساز