پیست اسکی به سبک سوئیسی در ویل، کلرادو با رستوران فروشگاهی کارخانه شکلات‌سازی کوه راکی

سرمقاله ablokhin/iStock از طریق گتی ایماژ

سرمقاله ablokhin/iStock از طریق گتی ایماژ
کارخانه شکلات‌سازی کوه راکی ( RMCF ) یک تولیدکننده شکلات، شیرینی‌سازی و بستنی است که در کلرادو مستقر است.
این شرکت با داشتن 600 فروشگاه در سراسر ایالات متحده و کانادا توانست 40 میلیون دلار درآمد و 4.5 میلیون دلار درآمد خالص در سال 2016 به دست آورد. از آن زمان، RMCF شاهد کاهش سال به سال بازار خود بوده است. در طول دهه گذشته، شرکت تا زمان کووید-19 سالانه 3 میلیون دلار سود سهام پرداخت کرد.
امروزه این شرکت با 40 میلیون دلار معامله می شود و بسیاری از سرمایه گذاران آن را با توجه به سابقه سود و سود سهام، ارزش خوبی می دانند. با این حال، ما معتقدیم که فقدان یک استراتژی رشد و سالی که با تضاد مشخص شده است، احتمال بازیابی سودآوری RMCF را مورد تردید قرار داده است.
توجه: تمام اطلاعات از پرونده های RMCF در SEC به دست آمده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد.
RMCF دو فرنچایز دارد که هسته مدل کسب و کار آن را تشکیل می دهند.
اول، کارخانه‌های شکلات‌سازی کوه راکی، کافه‌های کوچک و فروشگاه‌های شکلات‌فروشی که 50 درصد شکلات‌هایی را که در داخل فروشگاه می‌فروشند، تهیه می‌کنند.
هر "کارخانه" یک بار هزینه حق رای دادن به RMCF می پردازد، 50٪ از شکلات را که می فروشد و مواد تشکیل دهنده برای تولید 50٪ دیگر را از کارخانه RMCF در دورانگو، کلرادو می خرد، و 10٪ از فروش ناخالص را به RMCF می پردازد.
طبق 10-K از سال 2015 ، در آن زمان 277 فروشگاه در ایالات متحده و 63 فروشگاه در کانادا وجود داشت. آخرین 10-Q نشان می دهد که فروشگاه های ایالات متحده باقی مانده اند، اما عملیات کانادا از بین رفته است (در ادامه در این مورد بیشتر خواهد شد).
فرنچایز دوم U-Swirl است، مفهومی مشابه که برای ماست منجمد به کار می رود. مشتریان می‌توانند طعم ماست، میزان مصرف و رویه‌ها را انتخاب کنند. مدل فرانچایز نیز مشابه است. فرنچایزها یک کارمزد اولیه می پردازند، محصول را از RMCF می خرند و 10٪ از فروش ناخالص را از محصولات خریداری شده خارج می پردازند.
U-Swirl همچنین چندین مفهوم مشابه را با مارک های محلی مورد قدردانی مانند Aspen Leaf Yogurt، CherryBerry، Yogli Mogli، Fuzzy Peach به دست آورده است. این عمل به نام تجاری پانسمان معروف است.
U-Swirl واقعاً شاهد کوچک شدن بازار خود از نظر دارندگان حق امتیاز بوده است. در سال 2015، 249 فروشگاه U-Swirl (و برندهای مرتبط) عمدتاً در ایالات متحده وجود داشت. امروزه تنها 71 فروشگاه وجود دارد.
و اگرچه فعالیت کارخانه های شکلات سازی به اندازه ماست منجمد کاهش نیافته است، اما درآمد و سود آن کاهش یافته است. در حالی که در سال 2015 درآمدهای مربوط به شکلات 35.4 میلیون دلار و سود خالص 9.1 میلیون دلار (25 درصد حاشیه خالص) بود، امروز این بخش 22.7 میلیون دلار تولید می کند و سود خالص 2 میلیون دلار (10 درصد حاشیه خالص) است.
دلایل سقوط کاملاً مشخص نیست، اما احتمالاً به تغییرات سلیقه مشتری و عدم نوآوری مربوط می شود. برای مثال، طراحی در فروشگاه ها عالی نیست و می توان آن را بهبود بخشید.

فضای داخلی یک فروشگاه RMCF

فضای داخلی یک فروشگاه RMCF

TripAdvisor

فضای داخلی یک فروشگاه U-Swirl

فضای داخلی یک فروشگاه U-Swirl

صفحه وب U-Swirl

فضای داخلی یک فروشگاه RMCF
TripAdvisor
فضای داخلی یک فروشگاه U-Swirl
صفحه وب U-Swirl
استراتژی که به نظر می رسد این شرکت دنبال می کند، برندسازی مشترک و مجوز برای محصولات شکلاتی است که به آن شهرت دارد. آنها این استراتژی را بازارهای تخصصی می نامند.
به عنوان مثال، در سال 2009 RMCF با Cold Stone Creamery، یک فرانچایز بستنی، برای فروشگاه‌های شکلات خود قرارداد همکاری با برند منعقد کرد. در حالی که بین سال‌های 2015 تا 2021، 30 فروشگاه فرانشیز در ایالات متحده در بخش شکلات بسته شده‌اند، 30 فروشگاه دیگر به لطف برندسازی مشترک باز شده‌اند و نتیجه را کم‌کم کرده‌اند. ترتیب مشابهی وجود نداشت که بتواند سرنوشت U-Swirl را بهبود بخشد.
بعداً این شرکت مجوز نام تجاری کارخانه شکلات‌سازی کوه راکی را به Kellogg برای تولید یک غلات بادام شکلاتی ویژه داد. این یک راه عالی برای بهبود آگاهی از برند و درآمد است. متأسفانه این تنها نمونه ای است که ما از صدور مجوز داریم.
در سال 2019، این شرکت با همکاری با Edible Arrangements ، یک شرکت اختصاص داده شده به هدایای غذا، دسته گل و غیره، راه بسیار جالبی را برای رشد، خرده‌فروشی آنلاین باز کرد. این قرارداد در ابتدا موفقیت آمیز بود و فروش از 320 هزار دلار در سال 2019 به 3.2 میلیون دلار افزایش یافت. در سال 2020 (سال مالی 2021 در فوریه 2021 به پایان رسید).
با توجه به اینکه تاسیسات RMCF ظرفیت تولید سالانه 5.3 میلیون پوند محصول شکلاتی را دارد، در مقابل تولید سالانه 1.9 میلیون پوندی در سال 2019، رشد بسیار مورد نیاز است و می توان آن را تطبیق داد.
این می توانست آغاز دوران جدیدی برای RMCF باشد. با این حال، در پایان سال 2020 رابطه با Edible رو به وخامت بود. مدیر منصوب شده توسط Edible در RMCF در ژانویه 2021 استعفا داد . برای 9 ماه منتهی به نوامبر 2021، Edible فقط 1.2 میلیون دلار محصول از RMCF خریداری کرده است.
متأسفانه، این تنها موردی نیست که RMCF با شرکای خود درگیری دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، امسال RMCF 65 فروشگاه خود را در کانادا از دست داد زیرا از سال 1992 قادر به حل مشکل علامت تجاری و مالکیت معنوی با شریک خود در کشور یعنی Immaculate Confection نبود.
RMCF از Immaculate Confection به دلیل مشکلات مربوط به علامت تجاری شکایت کرد. IC در تلاش بود تا نوع خود را از مفهوم کوه سنگی توسعه دهد. در حال حاضر فروشگاه‌ها در کانادا باز هستند و از نام تجاری استفاده می‌کنند، اما رابطه بین دو شرکت قطع شده و RMCF فروشگاه‌ها را از حساب خود حذف کرده است. IC تمام امتیازات را در کانادا دارد، به این معنی که RMCF برند را در کشور به خطر می اندازد. این احتمال وجود دارد که آی سی نام خود را تغییر دهد، شاید حتی به چیزی شبیه به کوه راکی، و به فعالیت فروشگاه ها ادامه دهد، اما بدون پرداخت حق امتیاز یا خرید لوازم از RMCF.
Indeed Immaculate Confections هویت برند بسیار متفاوتی را با استفاده از مفهوم کوه راکی ایجاد کرد. یک ایده را می توان از وب سایت آنها و از مفهوم فروشگاهی که در زیر مشاهده می شود درک کرد. به نظر می رسد که شرکای کانادایی در حال کار بر روی طراحی مجدد کامل برند هستند . انتخاب اینکه کدام یک را بیشتر دوست دارد، پیشنهاد کانادایی یا اصلی را به خواننده واگذار می کنیم.
RMCF نه تنها طراحی جدید خود را از دست می دهد، بلکه 65 فروشگاه از 390 فروشگاه شکلات را از دست می دهد، که احتمالاً به معنای بخش قابل توجهی از درآمد کارخانه و قطعاً یک ششم از شکلات درآمد حاصل از حق امتیاز است.

مفهوم جدید فروشگاه در ارزیابی در کانادا

مفهوم جدید فروشگاه در ارزیابی در کانادا

گوه و اهرم

مفهوم جدید فروشگاه در ارزیابی در کانادا
گوه و اهرم
بنابراین ما دو مثال داریم. اول، RMCF راه خوبی برای رشد درآمد پیدا می کند و آن را از بین می برد زیرا نمی تواند با شریک خود به توافق برسد و 2 میلیون دلار از درآمد خود را از دست می دهد. دوم، یک شریک 20 ساله RMCF یک فرآیند طراحی مجدد نام تجاری بسیار مورد نیاز را آغاز می کند و RMCF از شریک شکایت می کند و به فروشگاه های بسته ختم می شود.
آخرین مورد وحشتناک ترین است. در سال جاری با اضافه شدن به تمام مشکلات ناشی از از دست دادن شرکا، صاحبان امتیاز و مواجهه با بیماری همه گیر، مدیریت شرکت نیز نبرد نیابتی را با گروهی از سهامداران آغاز کرد.
به گفته Business Wire ، گروهی که 13 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارند و توسط AB Value Partners (اندرو برگر) رهبری می‌شود، یک مسابقه پروکسی را برای تغییر هیئت مدیره شرکت و حذف قرص‌های سمی آغاز کردند. به گفته سهامداران مربوطه، مدیریت و هیئت مدیره در ایجاد ارزشی که برند RMCF و کسب و کار می تواند ارائه دهد موثر نبوده است.
تیم مدیریت فعلی در نهایت برنده نبرد شد و از بین 6 مدیر شرکت، 4 نفر را انتخاب کرد. با این حال، رایگان نبود. بر اساس داده های سه ماهه 21 ، در یک سال سخت، شرکت 1.7 میلیون دلار در مسابقه پروکسی هزینه کرد.
علاوه بر این، و این ممکن است در آینده بسیار مهم باشد، شرکت ارائه قرص سمی خود را لغو کرد تا بدون تایید سهامداران سهام رای ترجیحی ایجاد کند. این بدان معناست که شرکت ممکن است آماده خرید باشد یا حداقل سهامدار کنترل کننده خود را تغییر دهد.
نه تنها این، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره، برایان مریمن، از هر دو سمت استعفا داد. او به عنوان رئیس هیئت مدیره جایگزین شد و تا زمانی که جایگزینی پیدا شود به عنوان مدیرعامل باقی خواهد ماند. آقای مریمن بعداً به عنوان مدیر مالی RMCF ادامه خواهد داد، اما به هر حال 1.9 میلیون دلار به عنوان غرامت از کار دریافت کرد.
بنابراین RMCF، در همان سالی که 70 فروشگاه و 2 میلیون دلار درآمد از یک شریک از دست داد، 3.6 میلیون دلار را در یک مسابقه پروکسی و جایگزینی مدیر عامل خود هزینه کرد.
داده های فروش و سودآوری در سه ماهه سوم سال 2021 (فوریه تا نوامبر) نشانه های خوبی از بهبود را نشان می دهد. درآمد سالانه در حال حاضر 24 میلیون دلار است، همان میزانی که برای 9 ماه انباشته در سال 2019 (سال مالی 2020) داشت.
با توجه به اینکه در ماه دسامبر و فوریه شکلات زیادی فروخته می شود، با توجه به تعطیلات، کریسمس، زمستان و سنت ولنتاین، می توان انتظار داشت که درآمد سال مالی 2022 (سال عملیاتی 2021) به 30 میلیون دلار یا همان سطح سال 2019 برسد.
با توجه به سود، این شرکت به طور بالقوه می توانست همان سطح سودی را که در سال 2019 تولید کرده بود، یعنی نزدیک به 1 میلیون دلار پس از کسر مالیات، تولید کند. اگرچه در واقع این سطح به دلیل هزینه های نبرد پراکسی برای 3.6 میلیون دلار به دست نمی آید.
وضعیت جریان نقدی شرکت بسیار بهتر از درآمدهای تعهدی است، زیرا 1.4 میلیون دلار استهلاک و استهلاک را در مقابل تنها 500 هزار دلار در میانگین سالانه سرمایه گذاری دارایی های ثابت کاهش می دهد. بخش قابل توجهی از غرامت مدیریت با سهام پرداخت می شود، یعنی فشار کمتری بر جریان های نقدی. در مجموع، RMCF توانایی تولید 3 تا 4 میلیون دلار پول نقد را داشته است که از این طریق سود سهام پرداخت می شود.
موقعیت مالی RMCF نیز بسیار مستحکم است. این شرکت به معنای واقعی کلمه بدهی صفر دارد و یک خط اعتباری 5 میلیون دلاری با ولز فارگو باز شده است و هیچ مانده اعتباری در مقابل شرکت وجود ندارد. این در مقابل 9 میلیون دلار پول نقد و مطالبات. بنابراین ارزش شرکت تقریباً 6 میلیون دلار از ارزش بازار آن کمتر است.
کارخانه شکلات‌سازی کوه راکی یک تجارت رو به کاهش است که هنوز راه‌هایی برای بازیابی رشد پیدا نکرده است. در واقع، وقتی واقعاً راه‌های امیدوارکننده پیدا کرده است، تضاد بین مدیریت و شرکا این راه‌ها را از بین برده است.
امروزه، این شرکت تنها 1 میلیون دلار سود تعهدی تولید می کند، اگرچه جریان های نقدی ورودی ممکن است نزدیک به 3 میلیون دلار باشد. این شرکت ممکن است بتواند سود تاریخی 3 میلیون دلاری خود را بازگرداند و در این صورت ارزش فعلی بازار 46 میلیون دلاری ممکن است خیلی گران نباشد.
با این حال، ما معتقدیم که با توجه به سابقه درگیری‌هایش و این واقعیت که هنوز راه‌های رشد پیدا نکرده است، 46 میلیون دلار برای RMCF بسیار گران است. ما فکر می کنیم که قیمت سهام 5 دلار یا کمتر (با ارزش بازار کمتر از 30 میلیون دلار) می تواند حدس و گمان در مورد چرخش با حاشیه ایمنی بیشتر را توجیه کند.
ما همچنین تحولات را دنبال خواهیم کرد تا به ابهامات در مورد آینده شرکت پاسخ دهیم. به ویژه، چه برند اصلی خود را دوباره طراحی کند، چه شریک دیگری برای گسترش کانال های خود به دنیای دیجیتال پیدا کند و تضادهای بین سهامداران خود را حل کند یا ساختار سهامداران خود را به طور کلی تغییر دهد (اکنون که مقررات قرص های سمی ندارد).
بنابراین RMCF موضوعی است که باید در ماه‌های بعد از نزدیک دنبال شود، اما نباید خرید کرد، زیرا شرکت در حال حاضر بالاتر از پتانسیل درآمد خود معامله می‌کند.
این مقاله توسط
افشا: من/ما هیچ سهام، اختیار یا موقعیت مشتقه مشابهی در هیچ یک از شرکت‌های ذکر شده نداریم و هیچ برنامه‌ای برای شروع چنین موقعیت‌هایی در 72 ساعت آینده نداریم. این مقاله را خودم نوشتم و نظرات خودم را بیان می کند. من برای آن غرامت دریافت نمی کنم (غیر از جستجوی آلفا). من با هیچ شرکتی که سهام آن در این مقاله ذکر شده است رابطه تجاری ندارم.

source

توسط خبرساز